Když nám cíle nejdou splnit

Nový rok svádí k předsevzetím, bilancování a velkým cílům. Ať už to jsou cíle osobní nebo pracovní, při práci s klienty s cíli pracuji skoro na každém sezení.

Ale co když to někde drhne? Co když jejich plnění nějak zaostává nebo jde úplně do kytek?

Jeden postřeh. Nový rok přeje k nastavováním našich záměrů, ale také svádí k velkému tlaku. Rovněž energie na jejich plnění v zimních měsících nebývá mnoho.

Mít vizi je důležité, ale nemusíte zdolat Mt. Everest hned první měsíc. Rozvrhněte dobře svoje síly a na plnění si dejte klidně čas. Ale napsat si na papír, co chcete a znát svůj směr, můžete klidně už v lednu.

Víte, co chcete?

Čeho chcete vlastně v roce 2023 dosáhnout? Jaký má být výsledek vašeho cíle? Co splněním cíle získáte?

Jednoduché otázky, které si však překvapivě málokdo pokládá. Místo toho plynou svým životem bez jasně stanoveného směru, neznají své priority a přeskakují z jednoho cíle na druhý. Znát výsledek toho, čeho chci dosáhnout je jednou z nejdůležitějších součástí úspěšné změny. Špatně definovaný cíl může totiž vést k neočekávaným, a často i nechtěným výsledkům.

Při koučinku je stanovování cílů a kontrola jejich plnění základ. Společně s vaší motivací.

Proč tomu tak je? Co bývají ty nejčastější kritické body?

Jak by mělo vlastně takové nastavení cíle a chtěného výsledku vypadat?

Když je SMART málo

Asi všichni známe, především z pracovního prostředí, systém na definování cílů – SMART. Náš cíl by měl být podle této anglické zkratky specifický, měřitelný, akceptovatelný, reálný a termínovaný.

Tolik věcí bychom měli hlídat? Ano a NLP (neuro-lingvistické programování) jde ještě dál a přináší další kritéria dobře definovaného cíle/výsledku.

Začněme ale základem. Co všechno se za SMART písmenky skrývá a jak cíl nastavit?

Konkrétní (S) Vím přesně, jak vypadá výsledek, který cíl přinese? Když ho vysvětlím ostatním, bude jim jasné, o čem můj cíl je a kam se chci posunout? (Zhubnu. x Nebudu jíst večer po 7 hodině 6 dnů v týdnu.)

Měřitelný (M) Jak poznám, že jsem dosáhl/a cíle? Jak pozná okolí, že jsem ho splnil/a? Umím vyhodnotit výsledek svého cíle? (Do března zhubnu do plavek. x V březnu se vejdu do mých plavek o velikost menších.)

Akceptovatelný (A) Je se mnou cíl v souladu a z hlediska dlouhodobých cílů zapadá do mé vize? Je pro mě důležité ho splnit? Není to implementovaný cíl někoho jiného? (Chci začít běhat. x Kamarádky běhají a tak se k nim taky připojím.)

Reálný a relevantní (R) Mám ho ve svých rukou a můžu se přičinit o to, že ho splním? Nezávisí na nikom jiném nebo na náhodě? Jsem schopen/schopna ho zvládnout? (Když bude hezky, budu chodit běhat 3x týdně. x Budu chodit běhat 3 x týdně ven a pokud nebude hezky, tak na pás.)

Termínovaný (T) Mám termín nebo časový harmonogram? (Začnu běhat. x Začnu běhat zítra odpoledne v 15:00. K 1.4. uběhnu 3 km 3x týdně)

SMART cílování je docela jednoduchý nástroj na zapamatování. Ale ani ten nemusí zaručit, že se cíl splní. Existují totiž další kritéria, která vám umožní posvítit si na váš cíl mnohem důkladněji.

NLP jde hlouběji

NLP rozpracovává cíle ještě z jiných pohledů a perspektiv. A jaké to jsou?

Pozitivní Vždy mějte cíle nastavené pozitivně. Když si dáte za cíl něco, co nechcete, ptejte se, co se má stát namísto toho. Naše mysl si totiž neumí nepředstavit to, co nechcete. Vždycky si to nejdříve musí vykreslit i v tom negativním stavu, který nechcete. Přemýšlejte tedy o tom, co chcete. (Nebudu chodit pozdě do práce. x Každý den jsem v 7:50 před budovou firmy.)

Ekologický Ryze NLP parametr. Ekologický znamená, že beru v potaz, že cíl a jeho splnění může mít i negativní dopad. A to nejen na vás, ale i na vaše okolí. Námi stanovené cíle a jejich plnění totiž ovlivňují nejen nás samotné, ale také ostatní osoby v různých sociálních systémech. V práci, v rodině nebo naše přátele. Může se tedy stát, že cíl bude v souladu s naší ekologií, ale bude mít negativní vliv na jiné lidi. Ekologie řeší dopad našeho cíle na celý systém a je na nás vzít ho v potaz. (Chci se vypracovat na manažerskou pozici. x Pravděpodobně budu na služebních cestách každý druhý týden, nebudu mít tolik času na děti a partnera a ovlivní to rodinu, kterou mám v hodnotovém žebříčku na prvním místě).

Důležitý a motivující Opravdu ho chci splnit nebo bych ho měl/a splnit? Chce se mi do něj? Není cíl moc malý nebo není moc velký? Zvažte, zda je pro vás cíl lákavý nebo je to jen vyústění racionálních a logických úvah.

Smyslově prožitý Pojďte si váš cíl popsat i trochu mimo racionální rámec a využijte smysly. Váš cíl se najednou zkonkrétní a vy budete mít větší chuť ho splnit. Co uslyšíme, až se cíl splní? Co uvidíme, až se cíl splní? Jak se budeme cítit, až se cíl splní? Co nového budeme umět? Kdo se bude nacházet kolem nás? Čemu budeme o sobě věřit? Co pro nás bude v ten moment důležité?

Současný přínos Co to znamená? Že současná situace, v jejíž realitě jsme ještě cíl nesplnili, nám něco přináší a nějakým způsobem nám slouží. Co vám současný stav přináší? O co byste jeho změnou přišli? A tento přínos bychom ideálně měli doplnit do nového zadání a cíle. Nebo alespoň vymyslet, jak tuto kvalitu dodat do života jiným způsobem. (Chci začít běhat. Ještě jsem nezačala. Co mi to přináší, že jsem ještě nezačala: čas na děti a partnera. Když začnu pravidelně běhat a sebere mi to kus času. Kde ho najdu pro svého partnera a děti?) Pokud bychom toto neudělali, možná by nás naše nevědomí začalo od splnění cíle odrazovat a sabotovat naše záměry.

První krok Vždycky je důležité vykročit na cestu plnění cíle co nejdřív. Odhodlání je nutné přetavit do konkrétních kroků a jednání. Vymyslete jeden malý krok, který vás posune ke splnění cíle. Může být ideálně tak malý, abyste ho udělali už dnes. Tato akce dá často věci do pohybu. (3x týdně chci chodit běhat. x Dnes si konečně koupím boty na běhání.)

Motivace a důležitost

Procházet všemi body u každého malého cíle určitě nemusíte, ale když si postup natrénujete, za chvíli vám bude blízký a budete ho používat automaticky.

Hlavně si sáhněte do svého nitra a ošetřete vaši motivaci a to, jak moc cíl chcete, jak moc je pro vás důležitý, jak moc velkou změnu do vašeho života přinese a jestli jste s ním v souladu.

Pokud tohle všechno máte, doporučuji si zodpovědět ještě tyto otázky:

Jaké pocity budu mít, když cíle dosáhnu?

Jaké zdroje (vnější jako peníze, kontakty, technika nebo vnitřní jako znalosti, schopnosti, dovednosti, odvaha) můžu k dosažení využít?

Co je mé hlavní PROČ, z kterého vychází má motivace?

Co se stane, když nevykročím ke splnění svého cíle?

Co se nestane, když nevykročím ke splnění svého cíle?

Je něco, co mi brání v dosažení cíle? Jak s tím mohu popracovat, abych ho i tak dosáhl/a?

Největších 11 chyb při plnění cílů

Když toto všechno víme, možná si už sami odvodíte, jaká jsou ta největší úskalí toho, že plnění vašeho cíle je v nedohlednu.

1. Náš cíl není až tak cíl jako spíš přání, které nemá jasné kontury.

2. Splnění cíle závisí na externích vlivech, které nemáme až tak pod kontrolou.

3. Cíl pro nás není takovou výzvou, abychom do něj investovali energii.

4. Ke splnění cíle potřebujeme, aby se změnila i druhá osoba.

5. Přemýšlíme spíš o tom, co nechceme.

6. Cíl možná není upřímně náš, ale spadá do kategorie “ měl/a bych“, „bylo by třeba“.

7. Cíl není v souladu s našimi hodnotami a naší životní vizí.

8. Současný stav nám přináší víc benefitů než splnění cíle.

9. Nenaporcujeme cíl na dílčí podcíle a máme před sebou jen veliký a náročný cíl a nechuť ho jít začít plnit.

10. Neprozkoumáme, co všechno splnění cíle ovlivní a jsme pak překvapeni, že nám přináší problémy jinde.

11. Nemáme cíle sepsané. Existují výzkumy, které dokazují, že lidé, kteří mají cíle napsané nebo vizuálně zpracované, mají větší úspěch při jejich plnění.

Každý den se počítá

Tip na závěr.

Určete si svůj top cíl (pokud víte, že máte disciplínu, můžete mít takových top projektů/cílů víc) a každý den pro něj něco udělejte. Ideálně hned jako první věc ve vašem denním to-do listu. Hodina nebo půl hodiny denně nad vašimi top cíli vás posune hodně daleko. Top cíl a vaše priorita by měla mít přednost před vším.

Až svůj top cíl budete mít, průběžně si klaďte tuto otázku: Bez čeho se ke svému top cíli nedostanu? Zjistěte to a běžte to dělat. Každý jeden den. Dobře, o víkendu si dejte klidně pauzu.

Můj top cíl pro 2023 je dopsat a vydat pokračování mé knihy pro děti Tři kouzelné kamínky skřítka Nulipínka a více se věnovat kariérovému koučování ženám, co se vrací do práce po rodičovské a přejí si skloubit kariéru s prací.

Jaký top cíl je ten váš? Splňuje parametry, jaké má cíl mít? Opravdu je pro vás důležitý, posune vás a při povídání o něm máte úsměv na tváři, cítíte příval energie a radost, když si ho představíte splněný?

Lidé většinou nelitují toho, co udělali, ale toho, co neudělali. Tak do vašich snů běžte naplno.

Hodně odvahy a houževnatosti v plnění vašich cílů.

Katka

Katka Dušková
Seznamuji rodiče a děti s jednoduchými technikami a principy Neuro-lingvistického programování a dalšími rozvojovými aktivitami, které mohou udělat jejich život s dětmi bohatší, zábavnější a laskavější. Více o mně
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.