Mami, pojď už nám číst!
Taková prosba od dětí mě vždycky zahřeje u srdce. A jelikož mám srdce lektora a pedagoga, tak se snažím, aby měly děti ze čtení o špetku víc.
Co Vy? Zajímaly by Vás tipy, jak můžete s pohádkovými knížkami pracovat tak, aby děti získaly nejen lásku ke čtení, ale zároveň jste podpořili jejich intelekt a dovednosti pro budoucí život? Aby je čtení bavilo, a zároveň jim rozšiřovalo obzory? Aby měly v knížce parťáka, který je nikdy nezradí? Ano? Tak pojďme na to.
Jedna velká pravda na začátek, která se možná nebude poslouchat dobře. Než se přesuneme k tomu, jak děti rozvíjet čtením, nemálo důležité je zmínit lásku a vztah.
Pokud nás děti nebudou vidět číst si s knížkou v ruce, jejich láska a vztah ke čtení se budou budovat mnohem hůř.
A myslím s knížkou reálnou. Tou odřenou bichlí po babičce, kterou si hýčkáte v knihovně a obřadně ji berete do ruky. Váš pozitivní vztah ke čtení je dobré ukazovat už v předškolním věku, kdy se pouto ke knihám začíná utvářet.
Možná si řeknete, ale vždyť já čtu! Mám třeba knihy v mobilu nebo ve čtečce. Dobrá, máte body navíc, ale pořád je to ta černá krabička, ve které děláte i spoustu jiných aktivit.
Děti se na prvním stupni ve škole, kdy se rozvíjí jejich vazba ke čtení, také učí z reálných knih a papírových verzí. Zatím. Ale čím více oddálíte čtení na elektronických přístrojích, tím víc Vám mozek dítěte poděkuje.
Pokud doma nemáte žádnou knihu a ponořeného do příběhu nebo začtenou do románu Vás děti nikdy neviděly (a kuchařka se opravdu nepočítá), budete je ke čtení lákat obtížněji. Nápodoba je v tomto věku neúprosná. Nikdy ale není nic ztracené. Vždy to můžete začít měnit. Proč? Protože čtení má tolik benefitů, že by byla škoda knihy do Vašeho života nepozvat.
Co dětem čtení přináší? A proč bychom měli pravidelně sahat po knížce a nenechávat příběhy jen na neosobní televizi nebo na černém studeném tabletu?
Čtení:
Že toho je, viďte! Ale pojďme na to, co Vás možná zajímá nejvíce. Praktické nápady, jak s knihami pracovat.
V dalším textu Vás provedu tipy, jak s dětmi čtu já. Ne vždy. Někdy jsem opravdu ráda, že dočtu pohádku a neusnu a na žádné otázky, kreativitu a rozebírání příběhů nemám chuť. Pevně ale věřím, že Vás nějaké doporučení zaujme a třeba ho při čtení pohádek vyzkoušíte.
Copak můžu něco dělat před samotným čtením? Než otevřete knížku a začnete číst, můžete s dětmi probrat spoustu informací.
Vyprávění příběhů, které si sami vymyslíte. Mé děti často vzpomínají na dovolenou, na kterou jsem s sebou zapomněla přibalit knížky na čtení na dobrou noc (vůbec nechápu) a my jim vyprávěli s mužem pohádky. Příběhy si dokonce pamatují dodnes.
Tato vyprávění můžou mít i terapeutický aspekt. Můžete totiž vyprávět příběh, který bude reflektovat skutečné trable Vašich dětí. Bojí se přednášet ve škole před třídou básničky? Vyprávějte pohádku o veverce, která měla povídat o ořechu před celým lesem a obávala se posměchu. Bojí se Vaše Johanka ve tmě? Vyprávějte příběh o Honzíkovi, který si ze tmy udělal kamarádku a vždycky se těšil na zhasnutí lampičky. Cokoliv Vás napadne. V pohádkách vždy zdůrazněte, co hrdinům pomohlo, jak se dá na problém dívat z jiné perspektivy nebo nabídněte klíč k řešení. Nesrovnávejte příběh s reálnou situací dítěte. Vyprávějte jakoby mimoděk a podobnost uznejte jen, když se dítě zamyslí a samo pozná paralelu.
Vím, je to docela práce a není na to vždy čas a nálada. Ale tyto pohádky mohou s Vašimi dětmi udělat zázraky. Vyzkoušejte to. Je to zadarmo.
A poslední tip. Choďte s dětmi do knihoven a knihkupectví. Ať si mohou vybrat knížky, které je zaujmou, osahat si je a přivonět k nim a nasát jejich magickou moc.
U nás doma třeba platí:
Na nákup hraček máme jasná omezení, na knížky nikoliv!
Naladila jsem Vás na čtení? S jakou knihou teď půjdete dětem ukázat starý dobrý svět fantazie v naší mysli, který je sice mnohem pomalejší než filmy, ale také mnohem víc lahodí a prospívá naší psychice.