Měsíc férových cen aneb není kniha jako kniha.

Proč je tvoje kniha dražší než ty v běžném knihkupectví? Není to o moc? Co je na ní za tu cenu tak výjimečného?

Přemýšleli jste někdy nad tím, co vše zahrnuje konečná cena nějakého lokálního produktu? Akce Měsíc férových cen je skvělá iniciativa, která přibližuje koncovým zákazníkům, co se za finální cenou skrývá. Při této příležitosti, za kterou bych chtěla Hance z Takara a Báře z Lesito poděkovat, vás seznámím s tím, co se skrývá za tvorbou mé srdcovky, knížky Tři kouzelné kamínky skřítka Nulipínka, kterou jsem pro vás a vaše děti napsala, a proč si myslím, že i má cena je férová.

Nápad se cení

Dopíjím třetí kávu ve školicí místnosti kurzu Neuro-lingvistického programování (NLP) a čekám na svoji poslední zkoušku pro certifikaci NLP Mastera. Díky jedné velmi hravé technice mi blýskne hlavou, že by ji přece také mohly používat děti. Techniky a principy této metody si o to prostě říkají. Nejsem vystudovaná dětská psycholožka nebo pedagožka, celý život jsem se věnovala vzdělávání a práci s dospělými, ale stále mi to téma, propojit děti a NLP, vrtalo hlavou. A pak přišel nápad. Udělám to skrze příběhy a zabiju tím dvě mouchy jednou ranou. Děti proniknou do tajů NLP a rodiče s nimi pak budou moci pracovat i doma. Tak začaly vznikat postupně malé krůčky k napsání knihy. Trvalo to skoro dva roky. Nejdřív pozvolně a poslední půlrok už jsem nad knihou seděla skoro každý den.

Napsat pohádky a vymyslet je, těžké a lehké zároveň. Záleží, jak často vás kreativní múzy navštěvují. Já ale měla před sebou úkol krapet složitější. Napsat příběhy, které mají hlavu a patu a do nich vnořit někdy nenápadný princip, někdy celou techniku NLP tak, aby to bylo pochopitelné, čtivé a nenásilné. Pamatuji si, že jsem se kolikrát pěkně zapotila. Pak jsem si ještě vymyslela, že za každou pohádku přidám otázky, náměty na společné aktivity a jednoduše vysvětlím princip i dospělákům, aby to mělo přínos i pro ně a hlavně, aby věděli, jak s dětmi pracovat a rozvíjet je.

Kdo to vydá

Příběhy jsem dopsala. Ilustrace jsme ladili půl roku s mým tátou, který je kreslíř. Samozřejmě jsem v knize nechtěla mít chyby a tak přišla na řadu placená korektura.

Kdo knihu vydá? V tomhle jsem měla celkem jasno. Chci ji vydat sama a mít nad ní kontrolu od počátku až do konce. Ušetřené peníze z mojí bývalé práce před rodičovskou nešly na nový šatník nebo dovolenou, ale na tisk, grafiku a sazbu. Ale být v tiskárně, vidět první nátisky a pak knihu držet ještě teplou v ruce, je prostě úžasný pocit a nikdy téhle investice nelituji.

To nejtěžší

Spousty knih máte tedy na skladě, ehm, v garáži a teď ji zpropagovat a dostat mezi lidi. S marketingem bych bývala začala mnohem dřív, ale holt jsem byla v tomhle ohledu začátečnice, a tak jsem knihu začala šířit mezi lidi až po vytištění. Vlastně jsem už měla web, který jsem si sama postavila podle návodů z jednoho programu pro on-line podnikání a nastavila nezbytné automatizované procesy k prodeji. Reklama, články, posty a neskutečně mnoho času. To vlastně trvá doteď. A všechno to samozřejmě stojí peníze. Měsíční poplatky za web, fakturační systém, e-mailové sekvence, platební brány a reklamu, kde teprve lítají částky, o kterých se mi ani nesnilo.

Další maličkosti

Knihy samozřejmě musíte zabalit, a tudíž nakoupit balicí materiál v podobě obálek, papíru a třeba osvěžit samolepkami, ať se usměje nejen příjemce, ale i paní za přepážkou. Potom vzít každou jednotlivou knihu do ruky, popřát jí štěstí u nového dětského majitele, napsat personifikované přání dětem (pokud si přejí) a knihy odvézt na poštu nebo do Zásilkovny. A ten strávený čas ve frontách na poště před Vánocemi…ten bych vám nepřála… Ale ne, dělám to pro vás ráda…Opravdu.

Nelituji

Neměnila bych. Ale je to náročné. Finančně, časově i mentálně.

Píšu druhý díl a doufám, že ho v první půlce příštího roku pošlu do tiskárny. Opět samonákladem.

Moje srdce se při psaní tetelí. Ale o trochu míň se tetelí, když vidí zvyšující se cenu papíru a tím vyšší náklady na vydání. Asi vím, že budu muset pravděpodobně zvednout u druhého dílu cenu. A taky už tuším, co mě zase s novým dílem čeká za práci.

Stojí to zato. Co nám vzniká pod rukama má svoji cenu. I když je to aktivita, která mě baví, stejně mě vždycky nejvíc žene dál pocit, že moje tvorba někomu pomůže. Jako třeba Zuzance, která je v nelehké rodinné situaci a skřítek Nulipínek je jí společně s její babičkou velkou oporou.

Má to smysl

O to víc teď podporuji české tvůrce a tak nějak tuším (a někdy i vím), co je za jejich prací dřiny, a že cena výrobku by možná mohla být ještě vyšší. Smekám a často u nich nakupuji.

S vděčností, kolik máme v Čechách šikovných lidí, kteří se nebojí jít s kůží na trh.

Jak to máte vy? Podporujete české tvůrce? A pořídíte od nich něco pod stromeček? Co třeba 26.11.2022, kdy je Small Business Saturday?

Krásný den.

Katka

#mesicferovychcen

Katka Dušková
Seznamuji rodiče a děti s jednoduchými technikami a principy Neuro-lingvistického programování a dalšími rozvojovými aktivitami, které mohou udělat jejich život s dětmi bohatší, zábavnější a laskavější. Více o mně
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.