S lehkostí do školy aneb jsme v tom spolu

Vzdělání je ta nejsilnější zbraň, kterou lze měnit svět.“

Nelson Mandela

Je to tady. Pokud máte nebo budete mít dítě školou povinné, už asi pokukujete po nejbližším papírnictví a přemýšlíte, jak asi velká má být podložka na modelování, kterou máte na seznamu. Je toho hodně, co je potřeba zařídit a někdy jsme díky tomu lehce nervózní, abychom to stihli.

Pak jsou tu strachy v podobě myšlenek: Jak se mu tam bude líbit? Jak to zvládne? Neměl mít odklad? Jak na něj změna školy zapůsobí? Najde si kamarády?

Také děti mívají svoje strašáky a už nyní mohou pociťovat stres a třeba hůř spát.

První školní den se blíží a zvlášť pokud se jedná o první den v nové škole, přechod na vyšší stupeň nebo máte doma čerstvého prvňáčka, napětí možná cítíte všichni.

Sepsala jsem pro vás pár tipů, abyste ty první dny zvládli s větší lehkostí. Abyste se začali těšit, že vaše dítě bude zase o krůček dál ke své samostatnosti a byli mu chápavým průvodcem, který ho v této změně podpoří.

13 tipů pro vás i vaše děti:

🌿 Důvěra

Zamyslete se nad tím, jak moc dítěti důvěřujete, že školu zvládne.

Upřímně si odpovězte na tyto otázky:

V jakých situacích jsem na dítě pyšný/á?
Co si myslím, že dokáže? Co si myslím, že mu ve škole půjde dobře?
V jakých situacích o dítěti pochybuji?
Cítím zodpovědnost za to, aby mu to ve škole šlo? Co mě k tomu vede?
Vnímám neúspěch dítěte jako svůj?
Důvěřuji jeho schopnostem? V jakých situacích ano? V jakých ne?

Kdykoliv vás přepadnou pochyby, vysílejte vašemu dítěti lásku a důvěru, že zvládne i nelehké počáteční situace. Vždyť už toho zvládlo tolik! Mějte v rukávu seznam jeho úspěchů a v takových chvílích si ho opakujte jako mantru.

Nemějte velká očekávání a řešte věci postupně, jak budou přicházet. Většinou se stresujeme kvůli věcem, které se nikdy nestanou. Zpracujte své pochyby o schopnostech svého dítěte a zakažte si odvozovat svoji hodnotu od výkonů svých dětí.

🌿 Emoce

Posviťte si na svoje emoce. Jak se cítíte? Těšíte se a máte jen lehké šimrání okolo žaludku? Nebo jste ve stresu, jak to dítě zvládne? Dítě vás načítá a vnímá vaši energii, takže jakékoliv myšlenky, které by se začaly točit kolem obav stopněte. Třeba si představte tlačítko STOP a udělejte pohyb, jako byste ho mačkali a přestaňte myšlenky dál rozvíjet. Nebo je smeťte ze svého těla jako smetí, které se vám uchytí na oblečení. Zodpovědně stopněte každé neproduktivní myšlenky a nahrazujte je těmi chtěnými. Jak se chcete cítit a jak chcete, aby se dítě cítilo? Zrežírujte si ideální průběh ve své hlavě.

V žádném případě neventilujte svoje obavy před dítětem. Pokud dítě uslyší z vašich úst věty typu – Já mám takový strach, jak zvládneme ranní vstávání. Teď mu skončí zábava a začne ten školní opruz. Bojím se, že na to nemá. Počítání dobrý, ale to čtení, to bude hrůza… – podkopáváte dítěti sebevědomí, chuť a posilujete jeho strach. Nezapomeňte, že to, co posilujete (i slovy) roste. Rozhodně školu neznevažujte.

🌿 Příprava

Hodně si s dětmi povídejte o tom, jak to ve škole funguje, co bude jiné a vyprávějte příběhy. Třeba o svém prvním dnu ve škole. Vytáhněte večer staré fotky. Táta jako malý kluk s obří taškou na zádech a ty obavy u maminky v očích před střední školou. Povídejte si, jak jste byli nervózní a jak to z vás opadlo a co tomu přispělo. Jak vám připadala paní učitelka jako nesympatická „babizna“ a vyklubala se z ní naprosto pohodová a podporující žena. Využijte i knihy s podobnou tématikou.

Koncem prázdnin začněte upravovat časy usínání a vstávání, ať to pak v září není šok. Seznamte děti se školní budovou, projděte si cestu, kterou budete ráno chodit. Využijte možnosti dnů otevřených dveří nebo adaptačních aktivit.

🌿 Otázky

Ptejte se na jejich obavy a strachy. Můžou být totiž úplně jiné, než si myslíte. Zjišťujte, kde může být zakopaný pes a pokud to lze řešit, pusťte se do toho.

Co si myslíš, že ti škola přinese?
Co se ti tam může líbit?
Co se tam chceš naučit?
Čeho se nejvíc bojíš?
Jak by to vypadalo, kdyby se stalo to nejhorší? Jak by se to dalo zvládnout? Co by ti pomohlo v takové situaci?
Co potřebuješ vysvětlit?
Co by ti pomohlo, aby ses cítil/a v klidu?

…a v průběhu školy…

Jak se cítíš mezi dětmi?
Jsou ve třídě skupinky? Jak se spolužáci chovají? Máš s někým konkrétním problém?
Štve tě tam někdo/něco? Co bys chtěl, aby se stalo? Co s tím můžeš dělat ty?
Co by ti v kolektivu pomohlo, aby ses tam cítil lépe?
Jak se cítíš s paní učitelkou?
Je něco, co ti na paní učitelce nevyhovuje? Co ti naopak vyhovuje?
Jak bys to chtěl řešit?
Potřebuješ v něčem naši podporu? V čem konkrétně?

🌿 Trénink nanečisto

Trénujte v prvních dnech situace, které děti mohou překvapit. Nesení tácu v jídelně? Chystání učebnic na lavici? Otevírání boxu na svačinu? Co když se ztratí se ve škole? Neví, jaký úkol vypracovat a bojí se zeptat? Neví, jak se seznamovat s novými spolužáky? Trénujte třeba s postavičkami lega, s většími dětmi trénujte spolu. Hrajte jim paní učitelku, neznámé lidi na chodbě atd. Trénink nanečisto jim může hodně pomoci.

🌿 Pocity

Neznevažujte jejich pocity. Pokud vám dítě řekne: Mami, já se do školy bojím! Odpověď by neměla být: Ale prosím tě, to bude dobrý, máš tam přeci kamarády! Řekněte, že to chápete, že je to pro něj těžké a že je to v pořádku, že má takové pocity. Ptejte se, co by mu pomohlo. Až začne dítě chodit do školy, dejte mu prostor nové zážitky zpracovat a naslouchejte mu, co právě potřebuje. Buďte jeho přístavem bezpečí. Za odměnu se vám bude s důvěrou svěřovat. A to chcete.

🌿 Struktura

Dítě potřebuje strukturu a pocit toho, že má nad věcmi kontrolu. Pořiďte mu plánovací kalendář, kde bude mít jasný přehled, jaký je den, co ho čeká a jaké má povinnosti. Dodá mu to pocit bezpečí a klidu. Krásně zpracované plánovací kalendáře má například Dokido, kde pracujete s magnetickými butonky a děti to baví.

🌿 Malé tajemství

Nakreslete si ráno propiskou na ruku na stejné místo malé srdíčko. Vy i dítě. Domluvte se, že když se vám bude stýskat, dotknete se ho a hned budete ve spojení a cítit lásku.

🌿 Loučení

Vymyslete si vaše speciální rozloučení před školou nebo doma. Bude to cool plácnutí dlaní pro kluky, pusa na tvář nebo srdíčko prstem na čelo pro holky? Také to mohou být slova: Užij si den! Budu se na tebe těšit! Ať toho spoustu zažiješ! (A pozor: Dávej ve škole pozor! není loučení, které mám na mysli…)

🌿 Slzy

Připravte se psychicky na to, že se může dítě doma po návratu ze školy hroutit, být víc unavené a možná i víc plakat. Zvlášť ty menší. Tolik vjemů a nových zážitků musí někde ventilovat a pokud je pro něj domov bezpečný, pustí to právě tam. Buďte za tyto emocionální výlevy vděční! Je to znamení, že vše děláte správně.

🌿Homeopatika

Děti můžete v začátcích podpořit homeopatiky. Já mám ráda a ozkoušené Bachovy esence Rescue Kids anebo Aconitum napellus. Dvě kapičky nebo dvě kuličky ráno a dítě se hezky zklidní. Nepoužívám pravidelně, ale jen pro náročnější a výjimečné situace. Pro řešení komplexnějšího problému nebo déle trvajících úzkostí se ale raději poraďte pro dávkování s odborníky na homeo nebo navštivte odborníka na psychiku dětí.

🌿 Komunita

Maminky dětí ve stejném ročníku/věku budou mít podobné obavy a radosti. Vytvořte si komunitu a vzájemně se podporujte. Jen pozor na porovnávání! Inspirace by měla být to slovo, které by vás mělo spojovat.

🌿 Techniky

Techniky, které s dětmi můžete během školního roku používat, také najdete v jednotlivých kapitolách mé pohádkové knížky Tři kouzelné kamínky skřítka Nulipínka.

Třeba technika kotvení dítěti pomůže prožívat pocity, které potřebuje. Děti se naučí poznat, jaký mají styl zpracovávání informací a naučí se pracovat s chybami jako se zpětnou vazbou.

Udělejte z prvního dne sváteční událost! Vymyslete společný rituál, kterým předchozí etapu uzavřete a zároveň vkročíte do nové…

Začátky bývají náročné, ale společně to určitě zvládnete!

Ze srdce vám držím palce…

Tagy:
Katka Dušková
Seznamuji rodiče a děti s jednoduchými technikami a principy Neuro-lingvistického programování a dalšími rozvojovými aktivitami, které mohou udělat jejich život s dětmi bohatší, zábavnější a laskavější. Více o mně
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.